Liberalerna Sollentuna vill ha syskonförtur
Torsdag 29 juni 2017
Ja till syskonförtur
Nyligen har förvaltningsrätten gett grannkommunen Sundbyberg rätt – syskonförtur är lagligt. Liberalerna i Sollentuna kommer därför att ta initiativ till ett direktiv i barn- och ungdomsnämnden för att återinföra förturen som urvalsprincip vid antagning till kommunala skolor och förskolor.
– Jag hoppas vi kan återinföra syskonförtur som princip. Det skulle förenkla vardagen med hämtning och lämning för många föräldrar i kommunen. Dessutom är det tryggt för barnen att ha sitt syskon i närheten om dagarna och de korta resorna med bil inom kommunen kan minska. Fördelarna är många, säger Per Altenberg, ledamot (L) i barn- och ungdomsnämnden.
Här finns en intervju med Per Altenberg.
Nuläge i Sollentuna
Syskonförtur avskaffades i Sollentuna 2015 därför att principen ansågs oförenlig med skollagen. I dagsläget är närhetsprincipen överordnad andra hänsyn vid antagning till skola och förskoleklass. Varje elevs avstånd till sökt skola och närliggande skolor jämförs i relation med andra elevers motsvarande avstånd från hemmet. Först i de fall där närhetsprincipen inte kan avgöra ges syskonförtur.
